Outlook ile otomatik gönder al işlemi yapılamıyor, manuel olarak tetiklediğinizde ise “Bu işlemi gerçekleştirmek için gerekli izniniz yok” hatası beliriyor:

“Bu işlemi gerçekleştirmek için gerekli izniniz yok.”

“You don’t have appropriate permission to perform this operation.”

Bu sorunla karşılaşıldığında genel olarak uygulanan ve sorunun çözümünü sağlayan yöntemler; yeni bir Outlook profili veya yeni bir Windows kullanıcısı oluşturmaktır. Bunlara ek olarak, hesabın bağlı olduğu veri dosyası (PST veya OST) üzerindeki izinlerin eksikliği veya dosyanın “Read-Only” olması da bu soruna sebebiyet verebilir. Bu işlemler için takip edilecek adımları yazının sonunda ayrıca bulabilirsiniz. Benim bu yazıdaki asıl amacım ise, söz konusu problemi hızlıca ve kolayca çözmenizi sağlayabilecek ve diğerleri kadar bilinmeyen bir yöntemden bahsetmek…

Outlook “Bu işlemi gerçekleştirmek için gerekli izniniz yok” sorununun çözümü

1. Öncelikle Windows’ta dosya uzantılarını ve gizli dosyaları görünür hale getirmeniz gerekebilir. Bunun için Denetim Masası‘nda Dosya Gezgini Seçenekleri‘ni (eski adıyla Windows Gezgini) açın ve Görünüm sekmesine gidin. “Gizli dosyaları, klasörleri ve sürücüleri göster” seçeneğini işaretleyin ve “Bilinen dosya türleri için uzantıları gizle” seçeneğinin işaretini kaldırın.

https://support.microsoft.com/tr-tr/help/14201/windows-show-hidden-files

Control Panel > File Explorer Options

Aynı işlemi görev çubuğundan Dosya Gezgini ögesini açarak da yapabilirsiniz:

Başlangıç düğmesi ve görev çubuğu

2. Outlook‘u kapatın. Tercihen, Görev Yöneticisi’nde (Task Manager) çalışır durumda “Outlook.exe” task’ları varsa onları da sonlandırın.

3. Çalıştır‘ı açın (Windows tuşu + R) ve aşağıdaki metni yazıp Tamam‘a tıklayarak o konuma gidilmesini sağlayın:

%USERPROFILE%\AppData\Roaming\Microsoft\Outlook

4. Gideceğiniz Outlook klasörü içerisinde bulunan “.srs” uzantılı dosyaların adını değiştirin. Örneğin; dosyalardaki “.srs” uzantılarını silerek yerlerine “.old” uzantısını ekleyebilirsiniz.

5. Outlook açıldığında gönder/al işleminin otomatik olarak başladığını göreceksiniz; başlamasa bile manuel tetiklediğinizde işlemin başarıyla tamamlanması gerekir.

Şayet bu çözüm işe yaramazsa ve Outlook’ta “Bu işlemi gerçekleştirmek için gerekli izniniz yok” hatası devam ederse, yazının başında bahsettiğim ve aşağıda detaylarını bulacağınız diğer yöntemleri deneyebilirsiniz.

Veri dosyasındaki (PST veya OST) izin sorunlarını giderme

 • Outlook’u kapatın.
 • Veri dosyasının bulunduğu konuma gidin. Özel bir ayar yapmadıysanız, yine Çalıştır ekranına aşağıdaki konumu yazarak dosyaya ulaşabilirsiniz:
%LOCALAPPDATA%\Microsoft\Outlook

(Outlook’ta “Dosya > Hesap Ayarları > Hesap Ayarları > Veri Dosyaları” menü ve seçenekleriyle ilerleyerek de dosyanın konumunu görebilirsiniz. Ancak işlemler esnasında Outlook’un kapalı olması gerektiği için bu kontrolü işlemlere başlamadan yapmanızda yarar var.)

 • Dosyanın üzerinde sağ tıklayın ve Özellikler (Properties) ile devam edin.
 • Gelen pencerede, Genel (General) sekmesinde “Salt okunur” (Read-only) kutucuğunun işaretsiz olduğundan emin olun, işaretliyse işareti kaldırın.
 • Güvenlik (Security) sekmesine geçin ve oturum açtığınız kullanıcının, dosya üzerinde “tam denetim” (full control) yetkisine sahip olduğunu teyit edin.
 • Tamam‘a tıklayarak değişiklikleri kaydedin.

Yeni Outlook profili veya Windows kullanıcısı oluşturma

Yeni bir Outlook profili oluşturmak için:
 • Outlook’u kapatın.
 • Denetim Masası‘na (Control Panel) gidin ve “Posta” (Mail) ikonunu tıklayın. Göremiyorsanız, pencerenin sağ üst köşesindeki arama kutucuğundan faydalanabilirsiniz.
 • “Posta Kurulumu” ekranında Profilleri Göster‘e ve sonra Ekle‘ye tıklayın.
 • Profile bir isim verip Tamam‘a tıklayın.
 • Yönergeleri takip ederek hesabınızı bu yeni profile ekleyin ve Outlook’u yeniden başlatın.

https://support.office.com/tr-tr/article/outlook-e-posta-profillerine-genel-bak%C4%B1%C5%9F-9073a8ac-c3d6-421d-b5b9-fcedff7642fc

Yeni bir Windows yerel kullanıcısı oluşturmak için:

– Windows 10:

 • Başlangıç butonunu, “Ayarlar  > Hesaplar” ögelerini ve ardından “Aile ve diğer kullanıcılar” ögesini tıklayın. (Windows’un bazı sürümlerinde “Diğer kullanıcılar” seçeneğini görebilirsiniz.) 
 • “Bu bilgisayara başka birini ekle” seçeneğini seçin.
 • “Bu kişinin oturum açma bilgilerine sahip değilim” seçeneği ve sonraki sayfada “Microsoft hesabı olmayan bir kullanıcı ekleyin” ile devam edin.
 • Kullanıcı adını, parolayı, parola ipucunu girin veya güvenlik sorularını seçin ve ardından İleri‘yi tıklayın.

Oluşturduğunuz bu kullanıcıyı yönetici (administrator) olarak da ayarlayabilirsiniz:

 • “Başlangıç > Ayarlar  > Hesaplar  > Aile ve diğer kullanıcılar” menülerinde ilerleyip ilgili hesabı ve ardından “Hesap türünü değiştir”i seçin.
 • “Hesap türü” altında Yönetici‘yi seçin ve Tamam‘ı tıklayın.
 • Yeni yönetici hesabıyla oturum açın ve Outlook’u da açarak hesabınızı yeniden yapılandırın.

https://support.microsoft.com/tr-tr/help/4026923/windows-10-create-a-local-user-or-administrator-account

– Windows 8.1 ve daha eski Windows versiyonları:

Aşağıdaki makalede, farklı Windows sürümleri için sunulan yeni kullanıcı oluşturma adımlarını bulabilir ve takip edebilirsiniz:
https://support.microsoft.com/tr-tr/help/13951/windows-create-user-account

Ayrıca Bakınız

burakvarol.net

One thought on “Outlook: “Bu işlemi gerçekleştirmek için gerekli izniniz yok” Hatası”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir