İster abonelik ürünü ister kalıcı lisanslı ürün olsun, Microsoft Office ile karşılaşabileceğiniz bir etkinleştirme (aktivasyon) sorunu sizi ciddi anlamda uğraştırabilir. Office uygulamalarının üst şeridinde belirecek “Unlicensed Product” (Lisanssız ürün) ifadesiyle birlikte çoğu özelliğin devre dışı kalmasının ardından kendinizi yoğun bir “troubleshooting” çalışmasının içinde bulursunuz. Spesifik bir hata mesajı veya kodu varsa kendinizi şanslı sayabilirsiniz. İnternette arama motorlarında “Microsoft Office etkinleştirme sorunu 0x0c*** (hata kodu)”, “Office aktivasyon hatası (hata mesajı)”, “Office 365 etkinleştirme problemi 0x80*** (hata kodu)” gibi basit sorgularla yapacağınız aramalarla Microsoft’un kendi makaleleri dahil birçok kaynağa ulaşabilirsiniz. Ancak bu şekilde sonuca ulaşamayanlar ve genel olarak uygulanabilecek çözüm adımlarını öğrenmek isteyenler için, bu yazıda, daha önce başarılı olduklarını bizzat deneyimlediğim temel yöntemlerin detaylı olarak üzerinden geçeceğiz.

1. Office hesabıyla ilgili sorunları giderme

Microsoft hesapları, yıllardır alışılan Office ürün anahtarı kullanımının yerini almış durumda. Bununla bağlantılı olarak Office etkinleştirme sorunları ile uğraşırken bakılması gereken ilk yer de kullanılan hesaptır. Elinizde bir ürün anahtarı varsa, öncelikle aşağıdaki adrese gidin ve oradaki yönergeleri takip edin:
https://www.office.com/setup

Office ürününüzü Microsoft Store’dan aldıysanız aşağıdaki adresi ziyaret edin:
https://www.microsoftstore.com/

Yukarda bahsettiğim ilk adımları daha önce zaten takip ettiyseniz, hesap kontrolü yapmanız yerinde olur. Office’i satın alırken kullandığınız veya ürün anahtarınızı bağladığınız hesap ile ilerlediğinizden emin olun:
https://account.microsoft.com/services/?lang=tr-TR

Office 365 aboneliğiniz varsa, Office 365 etkinleştirme sorunlarını gidermek için öncelikle bilgilerinizi doğru girdiğinizi ve aboneliğinizin, yani lisanslarınızın halen aktif olduğunu teyit edin:
https://portal.office.com/account
https://portal.office.com/adminportal/home#/subscriptions

2. Cihazın saat ve tarih ayarlarını kontrol etme

Office etkinleştirme için Microsoft’un lisans/aktivasyon sunucularıyla iletişime geçer. Bu haberleşme esnasında gerekli kontrollerin ve doğrulamanın sorunsuz gerçekleşmesi için saat/tarih bilgisinin doğru sağlanması gerekir. Bunun için, Office’in kurulu olduğu cihazın saat, tarih, zaman dilimi, gün ışığından yararlanma saati gibi ayarlarının doğru olduğunu teyit edin. Hata var ise, tüm Office uygulamalarını kapattıktan sonra, ekranınızın sağ alt köşesindeki tarih ve saat alanından veya Denetim Masası’ndan “Tarih ve saat ayarları”na gidip gerekli düzeltmeleri yapın. Office’i yeniden başlatıp düzelme olup olmadığını gözlemleyin.

3. Aynı cihazda yüklü olan Office sürümlerini kontrol etme

Aynı bilgisayarda birden fazla ve/veya farklı sürümde Office kurulumunun bulunması, belli çakışmalara ve dolayısıyla etkinleştirme sorunlarına sebep olabilir. Microsoft’un da tavsiyesi, bir cihazda sadece tek Office kurulumunun olmasıdır.

Denetim Masası‘nda Programlar ve Özellikler‘de gereksiz ve kullanmayacağınız Office kurulumları ve sürümleri olup olmadığını kontrol edin ve bunları kaldırın. Kurulu sürümlere göre, tercihen aşağıdaki bağlantıdan ulaşabileceğiniz uygun araçlarla da kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz:

Bu araçları kullanmak, kurulumlara dair arka plandaki dosya ve “registry” kalıntılarını da temizleyecektir, dolayısıyla benim tavsiyem kesinlikle bunları kullanmanızdır. Bu işlemlerin ardından bilgisayarınızı yeniden başlatın ve asıl kullandığınız Office sürümüne ait bir uygulama başlatıp istenirse içinde bağlı hesabınızla oturum da açıp durumu kontrol edin.

4. Microsoft SaRA (Destek ve Kurtarma Yardımcısı) aracından yararlanma

Microsoft’un SaRA tool’u, diğer tüm becerilerinin yanında etkinleştirme sorunlarını tespit edip giderme konusunda da tahmin ettiğinizden daha iyi iş çıkarabilir. Yapmanız gereken aracı indirip çalıştırmak ve arayüzdeki yönergeleri izlemek:

https://aka.ms/SARA-OfficeActivation-OF

SaRA tool’u, Office 365 abonelik ürünlerine dahil Office etkinleştirme sorunlarını gidermeye yöneliktir. Abonelik dışı Office ürünleri için ise, aşağıdaki bağlantıdan indirebileceğiniz Etkinleştirme Sorun Gidericisi’ni kullanabilirsiniz:

https://aka.ms/diag_officeact

5. Office uygulamalarını onarma

Denetim Masası‘nda Programlar ve Özellikler ekranında mevcut Office kurulumunu bulup üzerinde tıklayın ve “Değiştir” seçeneğiyle ilerleyin. Kurulumunuz tıkla-çalıştır (click-to-run) ise Çevrimiçi Onarım’ı tıklayın. MSI kurulumu ise, “Yüklemenizi değiştirin > Onar” ile devam edin. Onarım işlemi tamamlandıktan sonra cihazı yeniden başlatın, herhangi bir Office uygulamasını başlatın ve istenirse ilgili hesabınızla oturum açıp durumu kontrol edin.

6. Güvenlik Duvarı ve Proxy Server vb. güvenlik çözümlerinin konfigürasyonu

Bir son kullanıcı iseniz ve cihazınızda yüklü 3. parti anti-virüs vb. güvenlik yazılımları varsa, bunları geçici olarak devre dışı bıraktıktan sonra Office etkinleştirme sorunu için durumu yeniden kontrol edin. Bununla birlikte, nadiren de olsa, Windows Güvenlik Duvarı’nı yine geçici olarak devre dışı bıraktıktan sonra herhangi bir Office uygulamasını, üzerinde sağ tıklayıp “Yönetici olarak çalıştır” seçeneğiyle çalıştırmak soruna çözüm olabilir.

https://support.microsoft.com/tr-tr/help/4028544/windows-10-turn-windows-defender-firewall-on-or-off

Office 365 aboneliğiniz varsa ve kullanıcısı veya yöneticisi olduğunuz ortamda Proxy, Firewall benzeri güvenlik önlemleri kullanılıyorsa, başta aşağıdakiler olmak üzere, “Office 365 URLs and IP address ranges” makalesinde belirtilen IP, URL ve port’lara izin verildiğinden emin olun:

  • 80 ve 443 no’lu port’lar
  • TCP ve HTTPS protokolleri
  • officecdn.microsoft.com
  • ols.officeapps.live.com
  • activation.sls.microsoft.com
  • validation.sls.microsoft.com
  • *.microsoftonline.com
  • *.microsoftonline-p.com

7. Eski kurulumlardan kalan veya bozulmuş Product Key’leri temizleme

Şu noktaya kadar bahsedilen yöntemler sonuç vermediyse ve sorun devam ediyorsa, henüz pes etmeyin. Bu maddede bahsedeceğim yöntemle sistemde eski kurulumlardan kalan veya bozulmuş key’leri kaldırmak, çoğu senaryoda sorunun çözümünü sağlayabiliyor.

Öncelikle, Office uygulamalarınızın versiyonunu ve Windows’un bit seviyesini kontrol ve teyit edin.

1- Komut satırını (cmd.exe) yönetici olarak çalıştırın. Bunun için Windows’ta “cmd.exe”yi veya “command prompt”u aratıp gelen sonucun üzerinde sağ tıklayarak “Yönetici olarak çalıştır” (Run as administrator) seçeneğini seçebilirsiniz. Alternatif olarak Başlat butonuna sağ tıklayıp veya “Windows tuşu + X” kombinasyonu ile ilerleyip “Command Prompt (Admin)” ile devam edebilirsiniz.

2- Office versiyonunuz ve Windows bit seviyesine göre aşağıdaki uygun komutu çalıştırın ve böylece komut satırındaki prompt’u, “ospp.vbs” dosyasının bulunduğu konuma düşürün:

Office 365 / 2019 / 2016

32-bit:

CD "C:\Program Files\Microsoft Office\Office16"

64-bit:

CD "C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office16"
Office 2013

32-bit:

CD "C:\Program Files\Microsoft Office\Office15"

64-bit:

CD "C:\Program Files (x86)\Microsoft Office\Office15"
Office Etkinleştirme Sorunu - CMD
Resim-1: CMD’de prompt’u ilgili Office konumuna düşürme

3- Bir önceki adımla birlikte düştüğünüz prompt’ta aşağıdaki komutu çalıştırarak sistemde mevcut görünen Office ürün ve product key’lerini listeleyin:

cscript ospp.vbs /dstatus

Listelenen her bir ürün için “Last 5 characters of installed product key:” alanında görünen, key’lerin son 5 karakterlerini not edin.

Office Etkinleştirme Sorunu - Yüklü key'leri listeleme
Resim-2: Yüklü key’leri listeleme

4- Aşağıdaki komutu, bir önceki adımda not ettiğiniz key’i de sonuna ekleyerek çalıştırın. Unutmayın; birden fazla ürün ve anahtar listelendiyse, komutu her biri için ayrı ayrı çalıştırmak gerekir:

cscript ospp.vbs /unpkey:<Last 5 characters of installed product key>

Ekran görüntülerindeki örneğimde, bir önceki adımda key’i “HT7KC” olarak işaretlemiş ve not etmiştim. Dolayısıyla aynı örnekle devam ettiğimizi varsayarsak, komutu şu şekilde çalıştırmamız gerekecek:

cscript ospp.vbs /unpkey:HT7KC
Office Etkinleştirme Sorunu - Yüklü key'leri silme
Resim-3: Yüklü key’leri kaldırma

İşlemin sonunda gelen output’ta “<Product key uninstall successful>” ibaresinin bulunduğunu teyit edin. Yok ise, işlemler başarıyla tamamlanamamış demektir. İlk adımdan itibaren yönergeleri eksiksiz takip ettiğinizden emin olun.

5- Bilgisayarınızı yeniden başlatın, Office uygulamanızı açın, sorulduğunda bağlı hesabınızın bilgilerini girin ve durumu gözlemleyin.

Ayrıca Bakınız

burakvarol.net

One thought on “Office Etkinleştirme Sorunu ve Aktivasyon Hataları”

  1. Hocam çok teşekkür ederim az kaldı format atacaktım bilgisayara son şans 7. seçeneği denedim ve oldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir