Örnek Senaryo

Microsoft Word üzerinde, özellikle görünüm ve yazım konusunda belli sorunlar yaşanıyor: Metinde tuhaf karakterler belirmesi, yazımla ilgili bazı fonksiyonların düzgün çalışmaması, beklenmedik hata mesajları, özellikle yazım esnasında karşılaşılan donmalar gibi… Eklentileri devre dışı bırakmak, Office’i onarmak, aygıt sürücülerini güncellemek gibi belli sorun çözme adımları denediniz, ancak bir sonuç elde edemediniz. Bu durumda, eğer sorunun sebebi bozulmuş Word şablon dosyası (Normal.dotm) ile ilgiliyse, bu dosyayı yeniden oluşturmak söz konusu sorunları çözebilir.

İşlem Adımları

Bu işlem ile birlikte, Word’de yazı tipleri, kenar boşlukları, aralıklar ve diğer ayarlarda yaptığınız değişiklikler kaybolacaktır. İlgili dosyayı silmeden ilerlediğiniz müddetçe, işlemi kolayca geri almanız mümkündür.

  • Word’ü kapatın.
  • “Windows tuşu + R” tuşlarına aynı anda basarak Çalıştır ekranını açın. Çalıştır ekranına aşağıdaki metni girin ve TAMAM‘a tıklayın.
    %appdata%\Microsoft\Templates
  • Normal.dotm dosyasının üzerinde sağ tıklayın ve dosyaya, Normal.old gibi yeni bir isim verin. Bunun yerine, dosyayı farklı bir konuma da taşıyabilirsiniz
  • Word’ü yeniden başlatın.
Normal.dotm - Word Şablon Dosyası

Sonuç

Şablon dosyasını yeniden adlandırmak veya farklı bir konuma taşımak, Word’ün dosyayı yeniden ve sıfırdan oluşturmasına neden olur. Bu işlemin ardından beklenmedik, farklı sorunlarla karşılaşırsanız, eski dosyayı yeni oluşan dosyanın yerine koyarak yaptığınız değişikliği geri alabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

burakvarol.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir