Bu yazıda, Outlook şablon dosyası olan NormalEmail.dotm dosyasının yeniden oluşturulması için takip edilmesi gereken adımların üzerinden geçiyoruz.

Örnek Senaryo

Outlook’ta, özellikle görünüm ve yazım konusunda belli sorunlar yaşanıyor: Metinde tuhaf karakterler belirmesi, yazımla ilgili bazı fonksiyonların düzgün çalışmaması, beklenmedik hata mesajları, özellikle yazım esnasında karşılaşılan donmalar gibi… Eklentileri devre dışı bırakmak, yeni bir Outlook profili oluşturmak, aygıt sürücülerini güncellemek gibi belli sorun çözme adımları denediniz, ancak bir sonuç elde edemediniz. Bu durumda, eğer sorunun sebebi bozulmuş Outlook şablon dosyası (NormalEmail.dotm) ile ilgiliyse, bu dosyayı yeniden oluşturmak söz konusu sorunları çözebilir.

İşlem Adımları

  • Outlook’u kapatın.
  • “Windows tuşu + R” tuşlarına aynı anda basarak Çalıştır ekranını açın. Çalıştır ekranına aşağıdaki metni girin ve TAMAM‘a tıklayın:
    %appdata%\Microsoft\Templates
  • NormalEmail.dotm dosyasının üzerinde sağ tıklayın ve dosyaya, NormalEmail.old gibi yeni bir isim verin. Bunun yerine, dosyayı farklı bir konuma da taşıyabilirsiniz
  • Outlook’u yeniden başlatın
NormalEmail.dotm - Outlook şablon dosyası

Şablon dosyasını yeniden adlandırmak veya farklı bir konuma taşımak, Outlook’un dosyayı yeniden ve sıfırdan oluşturmasına neden olur. Bu işlemin ardından beklenmedik, farklı sorunlarla karşılaşırsanız, yeni oluşan dosyayı eskisiyle değiştirerek yaptığınız değişikliği geri alabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

burakvarol.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir