Emojiler, artık dijital dünyada günlük ve anlık iletişimin olmazsa olmazı haline geldi ve adeta onları kullanmadan basit bir email veya ileti bile gönderemez olduk. Durum böyle olunca, gönderilen email’lere emoji ekleme, email emoji entegrasyonu ve seçenekleri, Outlook emoji kullanımı gibi konular da sıklıkla merak edilip sorgulanmaya başladı. Bunun için 3. parti eklentilere ihtiyaç duymaksızın başvurulabilecek yöntemler mevcut.

Outlook emoji kullanımında sunulan başlıca işlevsellik ve kolaylık, çoğu emojinin AutoCorrect’te halihazırda tanımlı olması. Örneğin; Outlook’ta bir email gövdesinde “:-)” yazdığınızda direkt olarak “😊” emojisine dönüştüğünü görebilirsiniz. Aşağıda bu şekilde ön tanımlı emojilerin ufak bir tablosu yer alıyor:

Resim-1: Outlook’ta tanımlı emojiler

Ancak geldiğimiz noktada, en azından bazı kullanıcılar için, bu emojilerin yetersiz kaldığı durumlar olması neredeyse kaçınılmaz. Eğer Outlook’u Windows 10 üzerinde kullanıyorsanız, bir email oluştururken emoji eklemek için yapmanız gereken şey çok basit: Klavyenizde Windows tuşu ile birlikte nokta (.) tuşuna aynı anda basarak Windows 10 Emoji Picker‘ı çağırmak:

Windows tuşu + nokta: Emoji picker
Resim-2: Windows tuşu + nokta (.)

Bunun ardından gelecek ekranda istediğiniz emojiyi seçip email’inize ekleyebilirsiniz:

Windows 10 Emoji Picker - Outlook Emoji Ekleme
Resim-3: Windows 10 Emoji Picker

Şayet Windows 10’dan farklı bir Windows kullanıyorsanız ve/veya eski bir Outlook sürümüne sahipseniz, dert etmeyin. Bu durumda Outlook’ta “Insert > Symbol > More Symbols” menülerinde ilerleyip gelen pencerede “Segoe UI Emoji” font’unu seçerek yine birçok emojiye ulaşabilirsiniz:

Outlook: Insert > Symbol > More symbols....
Resim-4: Insert > Symbol > More symbols….
Symbols > Font > Segoe UI Emoji
Resim-5: Symbols > Font > Segoe UI Emoji

Bu font ailesinden seçeceğiniz ve sık kullanacağınız emojilere daha pratik bir yöntemle ulaşmak isterseniz, bu da mümkün. Resim-5‘teki ekranda ilgili emoji seçiliyken “AutoCorrect…” butonuna basıp AutoCorrect ayarlarına gidin. Oradaki “Replace” alanına, söz konusu emojiyi çağırmanızı sağlayacak bir metin girebilirsiniz. Ben aşağıdaki örnekte “👍” emojisi için “(thumbsup)” metnini tanımlıyorum:

Emoji > AutoCorrect > Replace text as you type
Resim-6: Emoji > AutoCorrect > Replace text as you type

Böylelikle, artık Outlook’ta bir email hazırlarken “(thumbsup)” yazdığım yerde “👍” emojisi otomatik olarak belirecek.

Son olarak, tüm bu işlemlerin Outlook’a ek olarak Word ve desteklenen, benzer diğer uygulamalar için de geçerli olduğunu belirtmekte yarar var.

Ayrıca Bakınız

burakvarol.net

3 thoughts on “Outlook ile Email’lere Emoji Ekleme”

  1. emoji kullaniminin ifadeyi pekistirmesi acisindan onemli oldugu bir gercek. emaillere emoji eklenmesi konusunda verdiginiz bu bilgi cok ama cok guzel. ellerinize saglik, icten tesekkurler. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir