Microsoft (Office) 365’in birlikte çalışma merkezi olan Microsoft Teams, sizin ve ekibinizin etkileşimli ve verimli bir biçimde çalışması için gereken kişi, içerik ve araçları bir araya getiren bir platformdur. Ekipler, kanallar, bire bir ve grup sohbetleri de Teams’in bu amaca hizmet eden önemli ögeleridir. Bununla birlikte, belli durumlarda, Microsoft Teams üzerinde bir ekipten ayrılma veya bir grup sohbetinden çıkma ihtiyacı söz konusu olabilir: Ekibin veya sohbetin geçici olması ve artık aktif olmaması, yanlışlıkla eklenmiş olma gibi… Bu ve benzeri durumlarda takip edilmesi gereken adımlar oldukça basittir.

Microsoft Teams: Ekipten Ayrılma

  • Ayrılmak istediğiniz ekibi Teams’te bulun ve adının hemen yanındaki üç noktaya (more options) tıklayın.
  • “Leave the team” (ekipten ayrıl) seçeneğini tıklayın.
Microsoft Teams ekipten ayrılma

Bu işlemi Teams masaüstü, web ve Android uygulamalarında gerçekleştirebilirsiniz. Microsoft Teams iOS uygulaması, ekipten ayrılma işlemini henüz desteklememektedir.

Eğer söz konusu ekip kuruluş genelinde (org-wide) bir ekipse, bu durumda yalnızca bir yönetici sizi çıkarabilir.

Microsoft Teams: Grup Sohbetinden Ayrılma

  • Teams’te “Chat” (sohbet) alanına gidin ve ayrılmak istediğiniz grup sohbetini bulun.
  • Sohbet grubunun hemen sağındaki üç noktaya (more options) tıklayın.
  • “Leave” (ayrıl) seçeneğini tıklayın.
Microsoft Teams grup sohbetinden ayrılma

Bir grup sohbetinden ayrıldığınızda, sohbet geçmişini görüntülemeye devam edebilirsiniz. Ancak yeni ileti gönderemez, iletilere tepki veremez veya grup tarafından paylaşılan yeni konuşmalar ile dosyaları görüntüleyemezsiniz.

Eğer ilgili grup sohbetine yeniden katılmak isterseniz, sohbete dahil olan herhangi bir kullanıcıdan sizi davet etmesini isteyebilirsiniz.

burakvarol.net

2 thoughts on “Microsoft Teams: Bir Ekipten veya Grup Sohbetinden Ayrılma”

    1. Merhaba Beytullah, butonu yazıda belirttiğim menüde bulamıyorsan, ekip organizasyon genelinde (org-wide) bir ekip olabilir. Bu durumda direkt olarak IT/Teams yöneticileriyle iletişime geçmen yerinde olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir