Öncelikle “Dynamic distribution group (dinamik dağıtım grubu) nedir?” sorusunu cevaplayalım. Dynamic distribution group (dinamik dağıtım grubu), standart dağıtım gruplarından farklı olarak, üyelerinin bir “recipient filter”a, yani belli kullanıcı “attribute”larına dayalı belli kriterlere göre otomatik ve dinamik olarak belirlendiği grup çeşididir. Yapıları gereği, “dynamic distribution group”lara kimlerin üye olduğu bilgisine bir arayüzden ulaşılamaz. “Dynamic distribution group” üyeleri ve üyelerin listelenmesi için PowerShell’e başvurmak gerekir.

Lokal (on-premises) Exchange kullanılıyorsa Exchange Management Shell, Office 365 Exchange Online için ise Exchange Online PowerShell‘den yararlanılır. Exchange Online PowerShell’e bağlanmak için aşağıda bağlantısını verdiğim Microsoft makalesindeki adımları takip edebilirsiniz:

https://docs.microsoft.com/en-us/powershell/exchange/exchange-online/connect-to-exchange-online-powershell/connect-to-exchange-online-powershell?view=exchange-ps

Ardından yapmanız gereken tek şey, Exchange Management Shell veya Exchange Online’a bağlandığınız PowerShell penceresinde aşağıdaki komutu çalıştırmaktır. Bunu yaparken, komuttaki “grup.adresi@contoso.com” bölümünü, ilgili dynamic distribution group’un adı veya adresi ile değiştirmeyi unutmayın.

Get-Recipient -ResultSize Unlimited -RecipientPreviewFilter (Get-DynamicDistributionGroup grup.adresi@contoso.com).RecipientFilter | Select DisplayName, PrimarySmtpAddress, RecipientType | Out-GridView

Üstteki komut, ilgili grubun üyelerini yeni bir PowerShell penceresinde, “ızgara görünümü” olarak tanımlayabileceğimiz bir formatta ve liste halinde verecektir. Bunun yerine, dynamic distribution group üyeleri listesini bir dosyaya aktarmak isterseniz, bu durumda aşağıdaki komutu tercih edebilirsiniz:

Get-Recipient -ResultSize Unlimited -RecipientPreviewFilter (Get-DynamicDistributionGroup grup.adresi@contoso.com).RecipientFilter | Select DisplayName, PrimarySmtpAddress, RecipientType | Export-Csv C:\Temp\DDG_members.csv -Encoding UTF8 -NoTypeInformation

Yukarıdaki komutta da yine “grup.adresi@contoso.com” kısmını güncellemeyi unutmayın. Buna ek olarak, “C:\Temp\DDG_members.csv” alanını da dosyanın oluşturulacağı konumu ve dosyanın adını isteğinize göre değiştirmek için düzenleyebilirsiniz.

Son olarak, söz konusu işlemler için minimum View-Only Recipients veya Distribution Groups rollerine ihtiyaç olduğunu belirtmekte fayda var. Detaylar için aşağıdaki makalelere de göz atabilirsiniz:

burakvarol.net

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir