Microsoft Teams ve Teams toplantıları artık hayatımızın önemli bir parçası haline gelmiş durumda… Teams üzerinde gerçekleştirilen toplantılar için geliştirilen, bu toplantıları daha interaktif ve verimli hale getirecek oldukça eğlenceli ve keyifli yenilikler bizi bekliyor. “Teams: Yenilik ve Geliştirmeler (Haziran-Temmuz 2020)” yazısının tamamlayıcısı niteliğinde olan bu yazıda, toplantılar özelindeki ve interaktiviteyi destekleyici geliştirmeleri bir arada bulabilirsiniz.

Teams “Together” Modu

Yapay zeka (AI) teknolojisiyle desteklenen Teams “Together” modu, tartışmasız en ilgi çekici yeniliklerden biri. Bir toplantıdaki katılımcıları dijital ve dinamik olarak bir aradaymış gibi gösteren bu mod, arka planda konferans salonu, kafe gibi farklı sanal ortamlar kullanmanıza da olanak sağlayacak. Ağustos’ta dağıtılması bekleniyor.

Teams: Toplantılar Daha İnteraktif Hale Geliyor! - Teams together mode

Sohbet Baloncukları

Bir toplantı esnasında katılımcılardan herhangi biri toplantının sohbet alanına ileti gönderirse, yazdıkları bir baloncuk içinde ve ekranda, kendi videosunun görüntülendiği kısımda belirecek. Sohbet panelini açmaya gerek kalmadan yazılanları takip etmeyi mümkün kılacak bu geliştirme ile birlikte, toplantılardaki interaksiyon, yazılı iletişim ve ekran kullanımının daha efektif hale getirilmesinin hedeflendiğini söyleyebiliriz. Teams üzerindeki toplantılar ile birlikte bu özelliği kullanmaya başlamak için 2020’nin sonlarını beklememiz gerekebilir.

Canlı Tepkiler

Toplantılarda belli durumlarda tepkilerinizi interaktif olarak ana ekranda oynatılacak şekilde, emojilerle göndermenizi sağlayacak “live reactions” özelliği de yolda… Dağıtıldığı andan itibaren oldukça epey popüler olacağına ve sık kullanılacağına şüphe yok! Bu özelliğin de 2020’nin son çeyreğinde genel olarak dağıtılmış olacağı söyleniyor.

Teams: Toplantılar Daha İnteraktif Hale Geliyor! - Live reactions

Whiteboard

Teams’teki “whiteboard” (beyaz tahta) çok sık kullanılmayan, ancak alışıldığında da toplantıların vazgeçilmezi haline gelebilen özelliklerden biri… Yakın zamanda gelecek “sticky notes”, gelişmiş metin girişi, sürükle-bırak desteği, hız ve performans konusundaki geliştirmeler ile birlikte popülaritesini artırması pek de sürpriz olmaz.

Canlı Alt Yazılar ve Transkript

Halihazırda kullanıldığı haliyle “live captions” (canlı alt yazılar), sadece söyleneni metne dönüştürmesiyle biliniyor. Yeni gelecek özellikle birlikte, artık konuşan kişinin adı da ilgili metnin solunda (Burak V.: Herkese merhaba!” gibi) gösterilecek, böylece toplantı akışı daha da efektif hale gelmiş olacak ve kimin ne söylediği daha rahat takip edilebilecek. Buna ek olarak, tüm konuşulanların dökümünü görmenize, hatta toplantı sonrasında da buna ulaşmanıza ve indirmenize olanak sağlayacak “live transcript” özelliği de genel dağıtım için sırasını bekliyor. Canlı alt yazıların halen sadece İngilizce’de desteklendiğini ayrıca hatırlatmakta fayda var.

https://support.microsoft.com/en-us/office/use-live-captions-in-a-teams-meeting-4be2d304-f675-4b57-8347-cbd000a21260

Ayrıca Bakınız

One thought on “Teams: Toplantılar Daha İnteraktif Hale Geliyor! (Temmuz 2020)”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir