Geleneksel Microsoft Ignite etkinliği, bu yıl tamamıyla dijital olarak ve birçok konuşmacının katıldığı sayısız oturum ile gerçekleşti. Bu sanal oturumlarda farklı Microsoft teknolojileri konuşuldu, değerlendirildi, sayısız yenilik ilk ağızdan paylaşıldı. Microsoft 365 dünyasının popüler üyesi Teams, yine en çok yenilik ve geliştirmeye konu olan uygulamalardan biri olarak bu etkinliğin de yıldızları arasındaydı. Söz konusu yenilik ve geliştirmeleri, belli başlıklar altında kategorize edilmiş halleriyle bu yazı serisinde bulacaksınız.

Serinin bu ilk yazısında, toplantılar özelindeki yeniliklerden bahsediyoruz.

Yeni “Together Mode” Sahneleri

Daha önce “Teams: Toplantılar Daha İnteraktif Hale Geliyor! (Temmuz 2020)” yazımda bahsettiğim “together mode”, çıkalı çok uzun zaman olmamasına karşın en popüler ve sevilen Teams özellikleri arasına girdi bile… Özellikle pandemi döneminde birbirlerinden uzak kalan insanların sanal da olsa aynı karede yan yana gelmesini sağlayan “together mode”, halihazırda NBA’de de seyirci ve taraftarların tribünlerde yerlerini almış gibi görünmeleri amacıyla kullanılıyor.

(Kaynak: NBA on YouTube)

Peki zaten çok yeni olan bu özelliğe dair yeni ne var? Bu yıl içerisinde “together mode” ile kullanılabilecek arka planlar arasına, oditoryum, kafe gibi yeni sahneler eklenecek:

Ignite Özel - Teams Yenilikleri: Toplantılar - Together Mode scenes

Özelleştirilmiş Görünümler

Bu yılın sonlarına doğru gelmesi planlanan yeni, özelleştirilmiş görünümler, toplantı tecrübesini çok daha efektif ve dinamik hale getirecek. Örnek vermek gerekirse; sunucu bir slayt paylaşıyorsa ve bir yandan kamerası da açıksa, videosu ilgili slaytın içine gömülmüş gibi gösterilebilecek:

Ignite Özel - Teams Yenilikleri: Toplantılar - Custom layouts

Bunu OBS Player vb. 3. parti uygulama ve eklentilerle yapabiliyorduk, ancak Teams’in bu özelliğe dahili olarak sahip olması gerçekten önemli.

Breakout Rooms

Daha önce “Teams: Yenilik ve Geliştirmeler (Haziran-Temmuz 2020)” yazımda da bahsettiğim “breakout rooms”, toplantıyı organize eden kişilerin, katılımcıları belli amaçlarla alt gruplara (odalara) bölmesine ve gerektiğinde herkesi tekrar ana odada bir araya getirebilmesine olanak sağlıyor. “Breakout rooms”, bu yılın son çeyreğinde kullanıma hazır olacak.

Ignite Özel - Teams Yenilikleri: Toplantılar - Breakout rooms

Toplantı Özeti (Meeting Recap)

Bu yıl içinde getirilmesi planlanan “meeting recap” özelliği, gerçekleşen bir toplantının kayıt, transkript, sohbet, paylaşılan dosyalar gibi tüm detaylarıyla birlikte, aynı toplantının Teams üzerinde “chat” ve “details” sekmelerinde, ayrıca Outlook’taki toplantı ögesinde otomatik olarak paylaşılmasını sağlayacak.

Ignite Özel - Teams Yenilikleri: Toplantılar - Meeting recap

Webinar Kayıt İşlemleri ve Raporlama

Belli toplantılar için katılımcıların etkinliğe kaydolmasını sağlayacak otomatik davet email’leri ve katılımın değerlendirilebilmesi için toplantı sonrası erişilebilecek detaylı raporlama becerileri, gerçekten önemli ihtiyaçları adresleyecek gibi görünüyor. Bu geliştirmelerin yıl sonuna doğru dağıtılmaya başlaması bekleniyor.

Ignite Özel - Teams Yenilikleri: Toplantılar - Webinar registration
Ignite Özel - Teams Yenilikleri: Toplantılar - Meeting report

Toplantı Odası (Videokonferans) Geliştirmeleri

Teams’i toplantı odaları, telekonferans cihazlarıyla kullanan şirketler ve/veya kullanıcıları ilgilendiren birçok yenilik de söz konusu. Gücünü Android’den alan “collaboration bar“ın Teams Rooms ürün ailesine katılması, toplantıların sesle, Teams mobil uygulamasıyla vb. yönetilmesine olanak sağlayan temassız toplantı tecrübesi geliştirmeleri, toplantı odalarının dışına yerleştirilecek bir cihazdan odanın meşguliyet durumu veya mevcut toplantının detaylarına kolayca ulaşılmasını sağlayacak “Microsoft Teams Panels” (Crestron ve Yealink işbirliğiyle), bunlardan sadece birkaçı…

Ignite Özel - Teams Yenilikleri: Toplantılar - Microsoft Teams Panels

Serinin bir sonraki yazısında, çağrı, sohbet ve ekipler gibi birlikte çalışmayı destekleyici diğer noktalara dair yeniliklerden bahsedeceğiz.

Referanslar

Ayrıca Bakınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir