Microsoft Ignite 2020’de duyurulan Teams yenilikleri ile ilgili serinin ilk iki yazısında, toplantı, çağrı, sohbet gibi temel birlikte çalışma ögeleri özelindeki yeniliklerden bahsettik; bağlantılarına sayfanın en altındaki “Ayrıca Bakınız” bölümünde ulaşabilirsiniz. Serinin bu üçüncü yazısında ise, entegrasyonlar, konnektörler ve daha çok saha çalışanlarına yönelik olan geliştirmeleri ele alıyoruz.

Insights: Sağlık ve Üretkenlik

Kişinin rolüne, pozisyonuna, alışkanlıklarına göre, sağlık, verimlilik ve üretkenliğini artırmaya yönelik önsezi ve öneriler sunacak “Insights”, 2020’nin son çeyreğinde Teams’te olacak. MyAnalytics ve Workplace Analytics’ten beslenecek bu özelliklerin, 2021’de çok daha gelişmiş sanal becerilerle donatılması da bekleniyor.

Microsoft Ignite 2020 – Teams Yenilikleri: Wellbeing and productivity insights

SharePoint Başlangıç Sayfası

SharePoint Online’da, organizasyonun intranetine girişi temsil eden başlangıç sayfası (home page), artık Teams’e de geliyor. Bu yılın sonlarında kullanıma açılması planan bu özellikle birlikte, Teams uygulama çubuğuna sabitlenecek ana sayfa sayesinde kullanıcıların Teams’e şirket ana sayfasıyla başlamasını ve önemli site ve/veya sayfalara navigasyonun daha kolay hale gelmesini sağlayabileceksiniz.

Microsoft Ignite 2020 – Teams Yenilikleri: SharePoint Home site in Teams

Walkie Talkie!

Teams mobil uygulamasına gelecek bas-konuş “walkie talkie” (el telsizi) özelliğinden, bu yılın başında yayınlanan “Teams Uygulamasını Walkie Talkie Gibi Kullanmaya ve Diğer Microsoft 365 Yeniliklerine Hazır Olun!” yazımda bahsetmiştim. Uzun bir bekleyişin ardından “walkie talkie”nin bu ay içinde dağıtımının tamamlanması bekleniyor. Tenant’ınızda aktif olup olmadığını kontrol etmek ve öyleyse genel olarak kullanıcılara dağıtmak için aşağıdaki makalede iletilen yönergeleri izleyebilirsiniz:

https://docs.microsoft.com/en-us/MicrosoftTeams/walkie-talkie

Walkie Talkie Android

Power Automate ve Shifts Connector

Yeni Power Automate Shifts konnektörü ile, Shifts uygulaması içinde, süreçlerin otomatize edilmesi ve yöneticilerin zamanı daha verimli kullanmaları destekleniyor. Yeni şablonlar sayesinde, kullanıcılar mesailerini Outlook takvimlerinden takip edip güncelleyebiliyor, yöneticiler de bunların ihtiyaçlara ve/veya prosedürlere göre otomatik olarak kabul veya ret edilmelerini sağlayabiliyor. Bu özellikler şu an için önizleme modunda, ancak kısa süre içinde genel kullanıma açılmaları planlanıyor.

Serinin son yazısında, yönetimsel yeniliklerden bahsedeceğiz ve güvenlik, uyumluluk, Power Platform geliştirmeleri gibi noktalara değineceğiz.

Referanslar

Ayrıca Bakınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir