Microsoft Ignite 2020’de Teams için duyurulan yeniliklere dair serinin ilk yazısı olan “Microsoft Ignite 2020 – Teams Yenilikleri: Toplantılar” ile birlikte, toplantılar özelindeki yenilikleri ele almıştık. Serinin bu ikinci yazısında, çağrı (calling), sohbet (chat) ve ekipler (team) gibi birlikte çalışmayla ilgili diğer noktalarda göreceğimiz yeni özelliklerden bahsediyoruz.

Yeni Çağrı Deneyimi

Teams üzerinde aramaların gerçekleştirildiği “Calls” ekranının görünümü ve sunduğu deneyim, kontakları, sesli mesajları, çağrı geçmişini aynı ekranda gösterecek şekilde geliştiriliyor. Bu yeni tasarımın, yıl sonuna doğru dağıtılması planlanıyor.

Microsoft Ignite 2020 – Teams Yenilikleri: New Calling experience

Collaborative Calling

Adı “collaborative calling” olarak geçen ve “katılımcı çağrı/arama” şeklinde Türkçeleştirebileceğimiz özellik, bir çağrı kuyruğunu Teams’teki bir kanala bağlama olanağı sunuyor. Bu şekilde ilgili tüm kullanıcılar, bilgi paylaşımı, olaya birlikte/eşzamanlı müdahale gibi işlemleri kuyruktaki çağrıya katılarak gerçekleştirebiliyorlar. En yaygın kullanım alanı olarak, IT destek aramaları, “case/ticket” eskalasyonu gibi örnekleri düşünebiliriz. Ayarlarının ilgili ekip sahipleri tarafından düzenlenebileceği bu özelliğe dair farklı kullanım senaryoları, muhtemelen alıştıkça ve kullandıkça netleşecektir.

Microsoft Ignite 2020 – Teams Yenilikleri: Collaborative calling

Ekip Şablonları

Halihazırda kullanıma açılan ekip şablonları (Teams templates), temel iş senaryolarını içeren belli kalıplara göre ön tanımlı kanallar, uygulamalar ve rehberlik içeren ekipler oluşturulmasını sağlıyor. Mevcut şablonlara ek olarak, Teams yöneticileri, ihtiyaçlara göre yeni şablonlar da oluşturabiliyor. Kullanıcıların işini oldukça kolaylaştırabilecek bu yenilik, ekip yapılarının standardize edilmesi, belli uygulamaların kullanımının sıklaştırılması gibi amaçlara da hizmet edecek gibi görünüyor.

Microsoft Ignite 2020 – Teams Yenilikleri: Teams templates

Bilgi (Info) Bölmesi, Sabitlenmiş Gönderiler, “New Conversation” Butonu

Söz konusu üç özellik de halihazırda dağıtılmış durumda… “Info pane” (bilgi bölmesi), ilgili kanala dair üye sayısı, sabitlenmiş gönderiler gibi verileri içeren genel bir özet sunuyor. Kanallara yeni gönderi girmeyi sağlayan “New conversation” butonu ise arka planda ciddi bir yenilik getirmemekle birlikte, sıklıkla yapılan, bir gönderiyi yanıtlamak yerine yeni bir gönderi oluşturmak (veya tam tersi) tarzı hataları minimize etmeyi hedefliyor.

Microsoft Ignite 2020 – Teams Yenilikleri: Info pane, pinned posts, and new conversation button

Yeni Arama Sonuçları Deneyimi

Gücünü Microsoft Search’ten alan ve bu yıl sonunda dağıtılması amaçlanan yeni arama deneyimi, Teams içinde yapılan aramaları çok daha efektif hale getirmeyi taahhüt ediyor. Aramaya konu olan iletiler, kişiler, yanıtlar, dosyalar, çok daha hızlı şekilde ve AI dinamikleri sayesinde çok daha isabetli sonuçlarla ekrana getiriliyor.

Microsoft Ignite 2020 – Teams Yenilikleri: New Search results experience

Ekip Üye Limiti

Teams’te bir ekibe dahil olabilecek kişi sayısı şu an için 10.000 ile sınırlı; ancak bu yılın sonunda bu limitin 25.000‘e çıkarılması planlanıyor.

Microsoft Lists

SharePoint’ten bildiğimiz, bir iş takibi ve organizasyonu uygulaması olarak kısaca tanımlayabileceğimiz “Lists”, artık Teams ile entegre hale getirildi. Kullanıcılar artık bir kanal sekmesi olarak listeler oluşturabiliyor.

Microsoft Lists in Teams

Serinin bir sonraki yazısında, yeni entegrasyonlardan, “connector”lerden ve saha çalışanlara yönelik yeniliklerden bahsedeceğiz.

Referanslar

Ayrıca Bakınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir