Microsoft Teams toplantıları için arka plan bulanıklaştırma (blur) özelliğinden sonra, arka plana resim ekleme özelliği de kullanıma sunuldu. Bu sayede, planlanmış bir Teams toplantısında kameranızın sadece sizi göstermesini ve arka planınızın seçtiğiniz görsellerden biriyle kaplanmasını sağlayabiliyorsunuz. Şu an için sadece Teams’te ön tanımlı görseller arasında seçim yapılabiliyor. Bu tanımlı görseller yerine istenen, özelleştirilmiş (custom) görsellerin ve resimlerin arka planda kullanılabilmesine olanak veren bir geliştirme de yolda; son durumu 63666 ID’lı “roadmap” ögesi üzerinden takip edebilirsiniz. Ancak söz konusu özellik resmi olarak dağıtılana dek beklemek istemiyorsanız, doğru yerdesiniz! İstediğiniz görseli yüklemek, toplantılarınızda ve konferanslarda arka plan olarak kullanabilmek için takip edeceğiniz adımları bu yazıda bulabilirsiniz.

Arka Plan Bulanıklaştırma veya Değiştirme

Bir Teams toplantısına katılmadan önce, “Background effects” ikonuna tıklayıp arka planı bulanıklaştırabilir veya ekli görseller ile değiştirebilirsiniz:

Teams meeting background effects
Resim-1: Background effects
Teams meeting background settings and images
Resim-2: Background settings and images

Aynı ekrana ve ayarlara, toplantı esnasında da “More actions (…) > Show background effects” ile ulaşabilirsiniz:

Show background effects
Resim-3: Show background effects

Teams Toplantıları İçin (Custom) Arka Plan Resmi Ekleme

Arka plan efekt ve ayarlarını, görsel ekleme ve değiştirme işlemlerini kısaca hatırladıktan sonra, Teams toplantıları için “custom” arka plan resimleri yükleme, ekleme işlemi için gerekli adımlara geçelim.

1. Toplantılarda arka plan olarak kullanmak istediğiniz görsel(ler)i seçin. En iyi sonuçlar için resimlerin 1920 x 1080 piksel boyutlarında olmasını öneririm.

2. Bu resimleri, Teams’in arka plan efektleri için kullandığı konuma kopyalamanız gerekecek. Söz konusu konumdaki klasörlerin oluşması için, Teams üzerinde arka plan efektlerinin en az bir kez denenmiş ve kullanılmış olması gerekir. Bunları “manuel” oluşturmanızda da bir sakınca yok.

– Windows için: “Çalıştır” (Run) penceresine veya dosya gezgininin (file explorer) adres satırına aşağıdaki yolu kopyalayın ve Enter’a basarak bu konuma gidin:
%AppData%\Microsoft\Teams\Backgrounds\Uploads

Run > "%AppData%\Microsoft\Teams\Backgrounds\Uploads"
Resim-4: Run > “%AppData%\Microsoft\Teams\Backgrounds\Uploads”
File explorer > "%AppData%\Microsoft\Teams\Backgrounds\Uploads"
Resim-5: File explorer > “%AppData%\Microsoft\Teams\Backgrounds\Uploads”

– Mac için: Aşağıda belirttiğim konuma gidin. (“Library”nin görünmesi için, “Finder > Go” menüsündeyken klavyede “Option” butonuna basmanız gerekebilir.)
/users/<username>/Library/Application Support/Microsoft/Teams/Backgrounds/Uploads

Mac: Finder > Go > (OPTION) > Library
Resim-6: Finder > Go > (OPTION) > Library

3. Seçtiğiniz resim dosyalarını, gittiğiniz bu konuma kopyalayın.

4. Artık bir toplantıya katılırken (Resim-1) veya toplantı esnasında (Resim-3), “background settings” ekranında (Resim-2) bu resimleri de görebilir ve toplantı arka planınız olarak seçebilirsiniz.

Ek Bilgiler

Söz konusu işlemler ve ayarlar ile ilgili göz önünde bulundurmak gereken belli noktalar mevcut, onlardan da bahsetmekte yarar var.

  • Arka plan efektlerini kullanabilmek için cihazınızın donanımsal özelliklerinin AVX2 desteklemesi ve Teams uygulamanızın 1.3.00.8663 veya daha güncel bir sürümde olması gerekir.
  • Arka plan efektleri, VDI ortamında kullanılamaz. Detaylar için:
    https://docs.microsoft.com/en-us/microsoftteams/teams-for-vdi
  • Arka plan efektleri, mobil cihazlarda ve Linux üzerinde kullanılamaz. Bu platformlarda ne zaman destekleneceğine dair henüz bir açıklama mevcut değil.
  • “Custom” arka plan olarak yüklediğiniz, yani “…/Microsoft/Teams/Backgrounds/Uploads” konumuna kopyaladığınız resimler, sadece bu işlemi yaptığınız cihazda kullanılabilir olur. Teams, bu özelleştirilmiş arka planları merkezi olarak depolamaz veya cihazlar arası götürmez. Dolayısıyla Teams’i birden fazla cihaz ile kullanıyorsanız, resimleri her birinde ayrı ayrı yüklemeniz gerekir.
  • Bir arka plan resmini varsayılan (default) olarak seçmek ve ayarlamak şu an için mümkün değil. Bu konuda çok sayıda geri bildirim ve talep mevcut, dolayısıyla gelecekteki geliştirmeler arasında bu özelliği de görebiliriz.
  • Arka plan efekti olarak eklediğiniz resimleri seçip test ederken, ilgili resmin aynadaki yansıması gibi yatay olarak döndürüldüğünü göreceksiniz. Bu bir sorun değil; toplantıdaki diğer kişiler sizi ve arka planınızı normal şekilde görecektir.
  • Arka planı bulanıklaştırmak veya değiştirmek, ortamdaki kişisel ve/veya hassas bilgilerin diğer katılımcılar tarafından görülmesini engellemeyebilir.

Bonus: İkonik, Havalı ve Popüler Arka Plan Görseli Koleksiyonları!

Toplantılarda kendinizi Simpson’ların oturma odasında, Gotham’da veya Death Star kalıntıları arasında görmeye ve göstermeye ne dersiniz? Yazımızın sonunda, kesinlikle hoşunuza gideceğini ve denemek isteyeceğinizi düşündüğüm, Teams toplantılarında kullanmaya uygun, ücretsiz arka plan resimleri indirebileceğiniz birkaç kaynak ekliyorum:

Keyifli toplantılar!

burakvarol.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir