OneDrive Personal Vault Nedir?

Office 365 ürün ailesinin en popüler üyelerinden olan OneDrive’a yepyeni bir güvenlik özelliği geliyor: OneDrive Personal Vault (Kişisel Kasa).

“OneDrive ve SharePoint Online’daki Verilerin Güvenliği” yazımda, OneDrive’ın arka plandaki sağlam güvenlik önlemlerine değinmiştim. Bunlara ek olarak, bu yeni özellikle birlikte kullanıcılara ayrı ve yepyeni bir güvenlik katmanı sunuluyor. Personal Vault, kullanıcıların OneDrive alanlarındaki korumalı bir bölüm olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölüme, burda tutulan verilere erişmek de ancak parmak izi, yüz tanıma, PIN veya MFA/2FA (iki aşamalı kimlik doğrulaması) gibi ek bir doğrulama aşamasından geçmek şartıyla mümkün oluyor. Böylelikle, OneDrive’ınıza üçüncü kişilerce ve/veya saldırganlarca, izniniz dışında erişilse bile, Personal Vault’unuzda kilitlenen dosyalarınızı güvenle saklamış oluyorsunuz. Beraberinde herhangi bir kullanım zorluğu da getirmeyen bu ekstra güvenlikli alana, OneDrive’ınıza erişebildiğiniz tüm cihazlardan, tarayıcılardan ve uygulamalardan rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz.

Personal Vault Mobile

OneDrive Personal Vault’u Kullanmaya Başlama

Personal Vault otomatik olarak aktif olduğunda, sizi aşağıdaki resimde görebileceğiniz ekran karşılar:

Meet your Personal Vault

Sonrasında, ekrandaki yönergeleri takip ederek ilerleyebilirsiniz. Hesabınızı doğrulama, MFA için kimlik doğrulama yöntemini belirleme (SMS, çağrı, Microsoft authenticator uygulaması, PIN vb.) gibi adımlardan sonra Personal Vault kullanıma hazır hale gelir.

Personal Vault UI

Dosyalarınızı ve klasörlerinizi, hem standart OneDrive masaüstü uygulamalarında hem de desteklenen Microsoft Edge ve Google Chrome tarayıcılarında alışık olduğunuz sürükle-bırak, karşıya yükleme (upload) gibi yöntemlerle Personal Vault’unuza ekleyebilirsiniz. Buna ek olarak, iOS ve Android cihazlarda bulunan OneDrive Mobile uygulamaları, mobil cihazınızda taradığınız dosyaları, çektiğiniz fotoğrafları ve videoları direkt olarak Personal Vault’a yükleme seçeneğini sunar.

Personal Vault Mobile

Personal Vault, Windows 10 cihazlarda OneDrive ile birlikte kullanıldığında, verilerin senkronize edilmesi ve tutulması için sabit diskte BitLocker ile şifrelenmiş bir alanı kullanır. Senkronize olan bu verilerin bulutta yine çok güçlü şifreleme ve güvenlik önlemleriyle korunduğundan bahsetmiştim.

Notlar

Personal Vault her ne kadar gerçek anlamda hassas ve kritik verilerin korunması için geliştirilmiş olsa da, kullanıcının tercihine bağlı olarak OneDrive’ın desteklediği her formattaki veriyi barındırabilir. Boyutu açısından da bir limit veya kota yoktur. Standart OneDrive depolama limitleri dahilinde istenen boyutta ve sayıda dosya ve klasör Personal Vault ile kullanılabilir; ancak bu verilere erişirken tekrar tekrar doğrulama aşamalarından geçileceğini de göz önünde bulundurmak gerekir.

Belli bir süre hareketsizlik (inactivity) olması durumunda, bilgisayarınızdan, mobil cihazınızdan veya tarayıcıdan ulaştığınız Personal Vault otomatik olarak kilitlenir. Personal Vault kilitlendiğinde, içerisindeki tüm veriler, dosyalar, klasörler de kilitlenmiş olur ve bunlara erişebilmek için tekrar kimlik doğrulamasından geçmek gerekir. Böylelikle, aniden bilgisayarınızdan uzaklaşmak durumunda kalsanız veya herhangi bir ortamda Personal Vault’unuzu açık unutsanız dahi, buradaki verilere kimsenin erişemeyeceğini bilirsiniz. Otomatik kilitlenme süresi PC’ler için 20 dakika, mobil cihazlar için 3 dakikadır. Bu değerler kullanıcı tarafından değiştirilebilir.

Personal Vault’ta bulunan dosya ve klasörler paylaşılamaz, öncesinde burdan farklı bir konuma taşınmaları gerekir.

Referanslar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir