Günümüzün sıkı rekabetli ve hırslı çalışma dünyasında rakiplerinden önde olmayı amaçlayan şirketler, iyi eğitimli, yetenekli, tecrübeli, yaratıcı ve dinamik çalışanlara sahip olmak için büyük efor sarf ediyor. Özellikle İK birimlerinde geliştirdikleri farklı politikalarla da bu doğrultuda ilerliyorlar. Bununla birlikte, şirketlerin hedeflerine ulaşmasında kilit rolü oynayan çalışanların, profesyonel yetkinlikleri ve diğer özelliklerinden bağımsız olarak, motivasyonlarını, bağlılıklarını ve istekliliklerini üst seviyede tutmak için etkili bir destek, takdir ve ödül sistemine ihtiyaç duyulduğu bilimsel bir gerçek. Ortaya koydukları işler, başarıları, çabaları takdir edilen çalışanların mutluluğu ve verimliliği yüksek oranda artıyor. Bu da beraberinde bireylerin, birlikte çalıştıkları kişilerin, bağlı oldukları ekiplerin ve sonuç olarak şirketlerin başarısına direkt olarak olumlu etki sağlıyor. Bu noktada, Microsoft Teams de Praise özelliği ile bu sisteme ufak da olsa katkıda bulunuyor.

Peki Praise nedir? Teams üzerindeki Praise, çalışma arkadaşlarınıza, hem “private chat” üzerinden hem de daha fazla kişinin görebileceği şekilde direkt olarak team’lerden ve kanallardan tebrik, övgü kartları ve rozetleri gönderebilmenizi sağlıyor. Bunun için basitçe aşağıdaki adımları takip etmek yeterli:

1- Teams’te yeni bir mesaj veya yanıt yazmak için kullandığınız kutucuğun hemen altında bulunan Praise ikonunu tıklayın. İkon görünmüyorsa, aynı konumdaki […] (messaging extensions) simgesine tıklayarak bulabilirsiniz.

Teams Praise icon

2- Göndermek istediğiniz rozeti/kartı seçin:

Praise Badges

3- Övmek, tebrik etmek istediğiniz kullanıcıyı veya kullanıcıları To kutucuğu içinde bulup seçin ve “Recipients” alanına eklendiklerine emin olun. Note alanına tercihen bir mesaj veya açıklama ekleyebilirsiniz.

Send Praise to people

4- Preview seçeneğiyle ilerleyip rozetin, kartın son halini kontrol edin:

Praise preview

5- Hazır olduğunuzda Send‘e tıklayarak gönderimi tamamlayın:

Praise sent

Gördüğünüz gibi kullanımı son derece kolay olan Praise özelliği, Teams’in mobil uygulamalarında da mevcut. Teams’te varsayılan olarak aktif şekilde gelen bu özelliği herhangi bir sebeple kapatmak isterseniz, Microsoft Teams Yönetim Merkezi‘nde, “Teams Uygulamaları > İzin İlkeleri” menüsündeki varsayılan ve/veya ilgili diğer ilkelerin ayarlarında, Microsoft Uygulamaları bölümünde kolaylıkla devre dışı bırakabilirsiniz.

Keyifli çalışmalar!

burakvarol.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir