Uzaktan çalışma konseptinin yaygınlaştığı bu günlerde popülaritesi iyice artan Teams’in sunduğu en başarılı özelliklerden biri de “live events”, yani canlı etkinlikler. “Microsoft Teams live event (canlı etkinlik veya canlı yayın) nedir?” sorusunu şu şekilde yanıtlayabiliriz: Özellikle geniş kitlelere yönelik gerçekleştirilecek toplantı veya sunumlarda, canlı yayın, ekran ve içerik paylaşımı, hatta soru-cevap gibi oturumları mümkün kılan etkinlik/toplantı türüdür. Teams’in sunduğu bu “meeting” opsiyonu/uzantısı ile etkinlik organize eden kullanıcılar, gerekli kişiler arasında uygun görev dağılımını yapar, etkinliğin kimlere açık olacağını belirler, “production/video input” metodu (Teams, harici cihaz vb.), yayın platformu ve etkinlik içi kullanılacak fonksiyonların ayarlamalarını kolaylıkla yaptıktan sonra katılımcıları davet ederler.

Teams Live Event (Canlı Etkinlik) Bileşenleri ve Roller

Aşağıdaki Teams live event diyagramında, canlı etkinlik temel bileşenlerini, birbirleriyle bağlantılarını ve genel akışı görebilirsiniz:

Teams live event (canlı etkinlik) bileşenlerini gösteren diyagram
Resim-1: Live event diyagramı (Kaynak: Microsoft)

“Skype Meeting Broadcast”in yeni versiyonu olarak da kabul edilebilecek live event’lerde 4 farklı kullanıcı rolü vardır:

 • Organizer: Canlı etkinliği, gerekli ayarlamaları yaparak oluşturan, zamanlayan, katılımcıların rollerini ve izinlerini düzenleyen kişidir.
 • Producer: Etkinliğin sunumundan sorumlu, başlatma ve durdurma yetkisine sahip, sunumdaki paylaşımları gerçekleştiren kişidir.
 • Presenter: “Producer”dan farklı olarak sadece ses, görüntü ve ekran paylaşabilen, Q&A’i (soru-cevap) yönetebilen kişidir.
 • Attendee: Etkinliği izleyen, eğer açıksa Q&A’e katılabilen kişidir.

Ön Gereksinimler

Bir kullanıcının “organizer” olarak live event oluşturabilmesi için belli Office 365 lisansları ve Exchange Online’da bir mailbox’ı olması şarttır. “Organizer”ın sahip olması gereken lisanslar aşağıdaki gibidir:

 • Office 365 E1, E3, E5 veya A3, A5 lisansı.
 • Microsoft Teams lisansı.
 • Microsoft Stream lisansı.

Bir kullanıcının kimliğini doğrulayarak (authenticated) live event’e katılabilmesi için yine Office 365 lisanslarına ihtiyacı vardır:

 • Etkinlik Teams üzerinden gerçekleşiyorsa Teams lisansı.
 • Etkinlik harici bir cihaz üzerinden gerçekleşip kayda alınıyorsa Stream lisansı.

Genele açık (public) live event’lere, lisans gereksinimi olmaksızın herkes katılabilir ve dış kullanıcılar da anonim şekilde katılımcı olabilirler. Kimliğini doğrulamadan anonim şekilde katılacak kullanıcılar, “producer” veya “presenter” olarak davet edilemezler. Bununla birlikte, “guest” kullanıcılar bu rolleri üstlenebilir.

Teams live event’ler için istemci gereksinimlerinden de bahsedelim:

 • Desteklenen işletim sistemleri: Windows 7 ve sonrası (32-bit veya 64-bit), macOS X 10.10 ve sonrası (Linux henüz desteklenmiyor)
 • Desteklenen mobil işletim sistemleri: Android 4.4 ve sonrası, iOS 10 ve sonrası
 • Desteklenen internet tarayıcıları: Microsoft Edge RS2 ve sonrası, Internet Explorer 11, Google Chrome (son 3 sürüm), Mozilla Firefox (son 3 sürüm), Safari

“Producer” ve “presenter” rolündeki kullanıcılar, bu etkinliklere bilgisayarları üzerinden katılmak durumundadır. Diğer standart katılımcılar, bilgisayar dışında web veya mobil platformlardan da live event’lerde bulunabilirler.

Teams Live Event (Canlı Etkinlik) Kapasite ve Limitleri

Teams live event’lerin temel kapasite ve limitlerine de değinmekte fayda var, zira en çok merak edilen konuların başında bunların geldiğini söyleyebiliriz:

 • Maksimum katılımcı sayısı: 10.000
 • Maksimum süre: 4 saat
 • Maksimum “presenter” ve “producer” sayısı: 250 (yalnızca konuşan son 10 kişi listelenir)
 • Bir Office 365 tenant’ında eşzamanlı gerçekleşebilecek live event sayısı: 15

Serinin bir sonraki yazısında, live event’lerle ilgili yönetimsel işlemlerden (policy’ler, raporlama vb.) bahsedeceğiz.

Ayrıca Bakınız

burakvarol.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir