Giriş

Serinin ilk yazısı olan “Microsoft 365 Nedir? Office 365 ile Farkları Nelerdir? (Bölüm 1)” ile Microsoft 365 ve Office 365’in temel farklarına değinmiş, Microsoft 365 için gereksinimlerden ve yapılması gereken belli başlı ayarlardan bahsetmiştik. Bu yazıda ise, Microsoft 365 paketlerine, işlevlerine ve belli sorun çözme adımlarına değineceğiz.

Microsoft 365 Paketleri

Microsoft 365, halihazırda dört farklı paket halinde sunuluyor:

  • Microsoft 365 Business
  • Microsoft 365 Enterprise
  • Microsoft 365 Education
  • Microsoft 365 Government

Microsoft 365 Business

Satya Nadella, Microsoft Inspire 2017 konferansında önemle ve heyecanla bahsedilen Microsoft 365 ailesinin Microsoft 365 Business çözümünü şu şekilde açıklayıp özetlemişti: “Microsoft 365 Business, büyük ölçekli işletmelerin sahip olduğu araçlara ve çok yönlülüğe, her küçük ölçekli ve orta ölçekli işletmenin de sahip olabilmesi vizyonuyla ve amacıyla, ürünlerin ilgi çekici bir teklif ve paket ile bir araya getirilmesidir.”

Microsoft 365 Business, 300’den az kullanıcısı olan küçük ve orta ölçekli işletmeler (SMB) için tasarlanan bir ürün olarak karşımıza çıkıyor. Microsoft 365 Business ile gelen yenilikleri, alışkın olduğumuz Office 365 Portal’ında, Yönetim Merkezinde, etkili ve kolay şekilde kontrol edip yönetebiliyoruz. Microsoft 365 Business yönetim arayüzünde göreceğiniz yeni menüler aşağıdaki gibi:

M365 New Menu
Resim-1

“Cihaz İlkeleri” menüsünde, daha önce Intune kullananların aşina olacağı üzere, mobil cihazlar ve ek olarak Windows 10 cihazlar için dağıtılabilecek ilkeler tanımlanabiliyor:

Device Policies
Resim-2

Aşağıdaki resimde, “Windows 10 cihaz yapılandırması” ilkesinin şablonunu ve düzenlenebilecek ayarları görebilirsiniz. Windows Defender, Windows Update, Microsoft Edge gibi birçok hizmet ve özellik, merkezi olarak yönetilebilir ve bu ilkeler, yapıda bulunan cihazların tamamına veya istenenlere dağıtılabilir durumda:

Device Policy Template
Resim-3

Aşağıdaki resimde başka bir örnek olarak, “Android için uygulama yönetimi” ilkesinin şablonunu görebilirsiniz. Cihazların çalınması veya kaybolması gibi istenmeyen senaryolarda alınabilecek güvenlik önlemleri, kullanıcıların cihazlarındaki Office dosyalarına erişimlerinin yönetimi gibi kritik önemde seçenekler mevcut:

Application Management for Android
Resim-4

Oluşturduğunuz bu ilkeler, sayfanın URL’inden de anlaşıldığı gibi Intune’dan beslenen Office 365 arayüzünde, aşağıdaki gibi listeleniyor:

M365 Device Policies
Resim-5

Daha önce detaylandırdığım yöntemlerle Azure AD’ye katılan cihazlar, “Cihazlar” sayfasında listeleniyor ve sizin ayarladığınız ilkelerle korunur hale geliyor. Kaybolan veya çalınan cihazları bu sayfadan yönetebilir ve böylece tüm şirket verilerini kaldırabilirsiniz. Ayrıca, Windows 10 cihazları fabrika ayarlarına sıfırlayarak tüm özel ayarları da temizleyebilirsiniz:

Device Actions
Resim-6

“Windows 10 Yükseltmesi” başlığı altındaki bağlantılar, ilgili yükseltme işlemi için gerekli adımları içeren Microsoft sayfalarına yönlendirilmenizi sağlıyor. Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1 kullanan kullanıcılar, Microsoft 365 Business lisansları dahilinde Windows 10 yükseltme hakkına sahip oluyor. Bu hakla birlikte ayrıca gelecek olan Windows 10 Business sürümü, Windows 10 Pro sürümünün içerdiği her şeye ek olarak Windows Defender Security Controls (Güvenlik Kontrolleri) gibi güvenlik özelliklerini içeriyor.

Windows 10 Upgrade
Resim-7

Genel olarak Microsoft 365 Business ile Office 365 Business paketlerinin karşılaştırması için aşağıdaki tabloyu referans alabilirsiniz:

O365 M365 Comparison
Resim-8

Microsoft 365 Enterprise

Microsoft 365 Business’ın, 300 kullanıcıya kadar olan işletmelere hitap ettiğini belirtmiştim. Büyük ölçekli kuruluşlar için konumlanan ürün ise Microsoft 365 Enterprise ve E3, E5, F1 planlarıyla birlikte sunuluyor. Bahsi geçen kullanıcı sayısı limiti de dahil olmak üzere Microsoft 365 Business ve Enterprise arasındaki farklar, genel olarak Office 365’ten de alışık olduğumuz Business ve Enterprise lisansların sunduğu özelliklerdeki farklarla aynı. Arayüzde gelen yeni yönetimsel menüler ve ayarlar da Microsoft 365 Business’tan bahsederken değindiklerimden çok farklı değil. Microsoft 365 Enterprise lisansına sahip kullanıcıların yönetilen cihazlarının yükseltildiği işletim sistemi ise Windows 10 Enterprise. Bunlara ek olarak, Microsoft 365 Enterprise aşağıdaki kritik güvenlik çözümlerini de içeriyor:

  • Microsoft Advanced Threat Analytics (ATA)
  • Device Guard
  • Credential Guard
  • AppLocker
  • Enterprise Data Protection
  • Azure Active Directory – Conditional Access

Microsoft tarafından hazırlanan ve aşağıda görebileceğiniz tablo, Microsoft 365 Enterprise çözümünü, içerdiği planları da karşılaştırarak açıklıyor:

Microsoft 365 Enterprise
Resim-9

Microsoft 365 Education

Ailenin eğitim kurumlarına yönelik çözümü olan Microsoft 365 Education, eğitimcilerin ve öğrencilerin yaratıcılığını artırmak, üretkenliklerini maksimum seviyeye çıkarmak, iş birliğini daha etkili hale getirmek ve bu kişilere mümkün olan en sade ve ekonomik çözümü sunmak amacıyla geliştirilen bir çözüm. A1, A3 ve A5 planlarını içeren bu ürün de yine Office uygulamalarını, email, dosya depolama ve diğer birlikte çalışma uygulama ve hizmetlerini içermekle birlikte, Windows 10 işletim sistemini (Windows 10 Education, Windows 10 Pro Education), Intune gibi temel yönetim ve güvenlik çözümlerini de sunuyor.

Microsoft 365 Government

Genel olarak kamu kurumlarının birlikte, güvenle ve verimli şekilde çalışmasını amaçlayan Microsoft 365 Government, yine iş birliğini en üst seviyede desteklerken, kritik verilerin korunması noktasında da önemli görevler üstleniyor. Bu ürüne dair detaylara, aşağıda bağlantısını verdiğim sayfadan ulaşabilirsiniz:

https://www.microsoft.com/tr-tr/microsoft-365/government

Genel Sorun Giderme

Microsoft 365 lisansının süresinin dolması, kaldırılması gibi durumlarda, o lisans kullanılarak yükseltilen cihazlara ne olacağı, sıklıkla merak edilen konular arasında. Windows 10 Business, Enterprise gibi Microsoft 365 lisansı dahilinde yükseltilen bir cihaz üzerinde, her 30 günde bir Microsoft sunucularıyla iletişime geçilerek lisansın durumu otomatik ve düzenli olarak kontrol edilir. Şayet internet bağlantısının olmaması gibi bir sebeple bu kontrol gerçekleştirilemezse veya lisansın süresi dolarsa, lisans kullanıcıdan kaldırılırsa, cihaz “yönetilir cihazlar” listesinden çıkarılırsa, işletim sistemi yükseltmeden önceki versiyonuna ve haline geri döner. Ancak internet bağlantısı yeniden sağlanıp lisans kontrolü/doğrulaması gerçekleştirilebildiğinde veya lisansla/cihazla ilgili uygun, düzeltici aksiyonlar alındığında, söz konusu cihaz da halen yönetilen cihazlar listesindeyse, yükseltme işlemi yeniden ve otomatik olarak gerçekleşecektir.

Sonuç

Tüm detaylarıyla incelendiğinde sayfalarca ve makalelerce anlatılabilecek bu yeni modeli ve paketleri, ana hatlarıyla özetlemiş olduk. “Microsoft 365 Nedir?” sorusunun cevabı özetle şu: Siz organizasyonunuzu bulut üzerinden yönetirken, IT ve cihaz yönetimi, tehditlere karşı koruma ve kullanıcılara en güncel hizmetleri kesintisiz sunma gibi kritik görevleri sizin için üstlenen bir abonelik hizmeti…

Ayrıca Bakınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir